Zarówno dostarczanie, produkcja maszyn jak i komponentów doprowadziło nas do przekonania, że wiedza końcowego klienta w Polsce w zakresie aplikacji piany jest bardzo uboga.
Duża część klientów lepiej poinformowanych jest przekonana, że istnieją dwa typy piany poliuretanowej - piana otwarto komórkowa i piana zamkniętokomórkowa.
I ... na tym świat się kończy... a najlepiej jeśli byłaby niedroga. Czasem klienci nieświadomi różnorodności produktów zdają się nie pamiętać, iż "Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz niskiej ceny została zapomniana” (L.Stebbing)
Niestety, zazwyczaj tylko wykonawcy robót wiedzą, że bez problemu można nabyć na rynku dziesiątki różnych typów piany o różnych właściwościach fizyko-chemicznych.
Niektórzy z wykonawców niechętnie dzielą się tą wiedzą. Po cóż bowiem uczyć się nowych rzeczy skoro można cały czas robić to samo? Dla przykładu w ofercie naszej firmy występuje obecnie 256 różnych systemów poliuretanowych…w tym 10 różnych pianek otwartokomorowych mających różne właściwości izolacyjne, akustyczne i różne zasady aplikacji.
Uwaga:
Inne zdjęcia z realizacji natrysku przy użyciu piany TornadoFoam ™ znajdą Państwo pod adresem: Galeria pianki TornadoFoam ™
Piana TornadoFoam ™ jest produktem znacznie różniącym się od innych pian dostępnych na rynku.
Piana otwartokomórkowaj
Ten typ piany wywoływał kiedyś dużo kontrowersji. Jest to bardzo ciekawy, mocno rozrastający się produkt (do 100 - 200 razy), z jednego milimetra płynu osiąga do 20 centymetrów grubości. Pianka oddycha, chłonie i odparowuje wilgoć. Nie gnije. Nie "klapie" podobnie jak inne produkty, praktycznie jest niezwykle długowieczna.
W tej chwili jest numerem jeden na świecie w izolacji domów mieszkalnych. Powoli, ale bezlitośnie wypiera stare technologie.
Przykład rozrostu piany otwartokomórkowej.
Sądzimy że niektóre typy piany potrafią przetrwać ponad 100 lat. Główne zastosowanie to ocieplanie dachów skośnych domów od wewnątrz (zarówno z deskowaniem jak i z membraną paroprzepuszczalną). W krajach takich jak Litwa, USA stosuje się ją także do ocieplania elewacji zewnętrznych oddychających, wewnętrznych elementów murów. W Polsce ze względu na niewielką ilość publikacji, wiedzy i dziwny strach w naszym kraju przed nowymi technologiami – bezpośrednio na beton – rzadko. Około 95% to aplikacje w domach jednorodzinnych.
Dobra piana otwartokomórkowa doskonale zamyka przerwy pomiędzy krokwiami, nie powstają mostki termiczne, cały system oddycha zarówno przez membranę jak i deskowanie (które nie gnije) i posiada w naszej ocenie fenomenalną właściwość: zatrzymuje wiatr i kurz. Tej informacji nie znajdziecie Państwo w sieci: najwspanialszą właściwością piany otwartokomorowej jest spowolnienie przepływu powietrza na strychach, usunięcie kurzu, eliminacja wychłodzenia domu poprzez wywianie ciepła przez szpary w materiale (np. w wełnie mineralnej – jeśli jest złej jakości i źle założona).
Powstaje w ten sposób dodatkowa komora powietrza np. na strychu domu, który staje się sam w sobie dodatkowym izolatorem. Dodatkowe komory izolacyjne tworzą się również pomiędzy pianką a płytami karton-gips. Często powoduje to że cała konstrukcja piankowo-gipsowa lub inna posiada ponad dwa razy lepsze właściwości izolacyjne niż sama zadeklarowana wartość piany!
Warto pamiętać, że technologia poliuretanów nie jest dziś już nową niespradzoną technologią. Jest to sprawdzona przez lata wiarygodna i bezpieczna technologia. Jeden z bardziej wiarygodnych dowodów znaleźć można tutaj:
Rzecz jasna dziś w większości produktów freon już nie występuje,jesteśmy już o wiele bardziej zaawansowani…
Kontrowersje
Kontrowersje z tym produktem pojawiły się dość dawno wraz z udostępnieniem na rynku piany otwartokomorowej. Kiedyś część wykonawców ocieplała domy pianą zamkniętokomorową ponieważ po prostu nie dysponowano inną. Wówczas taki dom, ani deskowanie z oczywistych przyczyn nie mógło w pełni oddychać, co skutkowało często niezbyt pochlebnymi opiniami i wymuszało stosowanie wentylacji mechanicznej - a to oczywiście prowadziło często do utraty ciepła.
Ponadto membrana paroprzepuszczalna natryśnięta pianą zamkniętokomórkową - po prostu nie działała właściwie.
Warto wspomnieć: Naszym celem nie jest przekonywanie ludzi do stosowania piany otwartokomórkowej, choć jesteśmy przekonani że dysponujemy doskonałym produktem. Wierzymy jednak, że dom oddychający, deskowanie i krokwie oddychające to podstawa dobrego wykonania i zadowolony, szczęśliwy i zdrowy klient.
Stosowanie natomiast piany zamkniętokomórkowej dla ocieplenia domu kojarzy nam się zawsze z założeniem na głowę worka foliowego i próbą normalnej egzystencji *.
Człowiek w naszej ocenie potrzebuje naturalnej wymiany wilgoci z otoczeniem i w tym przypadku piana otwartokomórkowa jest doskonała.
Reasumując: Według naszej wiedzy najlepszym medium do ocieplania skośnych dachów domów krytych blachą lub dachówką jest piana otwartokomórkowa. Ponieważ występuje w sprzedaży obecnie około 20 typów piany otwartokomórkowej - zapraszamy do kontaktu z nami. Niezależnie kto wykona Państwu usługę piankowania, my możemy pomóc w doborze produktu. Nawet nieodpłatnie.
I mitem jest, że wykonawca musi pracować tylko na typie piany, który zna. Każdy dobry wykonawca z normalną maszyną do natrysku jest w stanie pracować na dostarczanych przez nas piankach. Jest w procesie ocieplania domu bardzo ważnym by jako wyedukowany klient - samemu wybrać produkt, a nie być zdanym na jeden odgórnie narzucony rodzaj, piany farby czy koloru elewacji domu.
* - ponieważ kłótnie, co jest lepsze od czego - wykonawców, urzędników i klientów trwają do dziś, uprzejmie informujemy, że nie jesteśmy zainteresowani braniem w nich udziału, prosimy o uszanowanie tego faktu
Parametry systemów poliuretanowych
Gęstość i rozrost
Piana faktycznie dzieli się na systemy otwartokomórkowe, lecz spośród nich laik może rozróżnić systemy o mniejszej gęstości (około 8-10 kg na m3) oraz większej gęstości (ok 10-14 kg na m3). Zazwyczaj jest tak, że systemy natryskowe możemy podzielić na "szybkie" gdzie rozrost piany jest błyskawiczny (ok. 1-3 sek) i "wolne" (ok. 3-12 sek).
Start piany
Przyczyną wolniejszego startu piany po natrysku (czyli momentu, w który zaczyna ona rosnąć) jest zazwyczaj mniejsza ilość tzw. katalizatora, przez co piana rośnie wolniej, ale zazwyczaj gorzej się rozrasta. Należy podkreślić "zazwyczaj" albowiem w większości koncerny chemiczne nie podają takich informacji. Należy zadać sobie pytanie, dlaczego ktoś może produkować pianę o mniejszej zdolności startu... argumentem może być cena. Katalizatory są drogie, a na naszym rynku w większości ludzie kierują się niestety ceną.
Ponieważ w życiu nie ma nic za darmo może się zdarzyć, że pianki otwartokomórkowe pozbawione pewnej ilości katalizatorów będą się gorzej rozrastać - mogą też być mniej wydajne >14kg na m3. Niższa cena musi być w takim przypadku zrekompensowana większym zużyciem materiału.
Dla każdego jest oczywistym i często doświadczenie potwierdza że tańszy produkt jest zazwyczaj mniej wydajny. Oczywiście nie możemy wykluczyć, że jakiś producent dokonał cudu i zrobił coś taniego i doskonałego - ale niestety takiego produktu do testów nam jeszcze nie dostarczono.... Generalnie wykonawcy twierdzą, że pianą o szybkim starcie pracuje się łatwiej, szybciej, wygodniej jest bardziej wydajna ale pozornie droższa...
Właściwości poliuretanu otwartokomórkoweg
Gęstość rzeczywista
Zapewne każdy z Państwa malował kiedyś dom. Często się zdarza, że ilość farby przeznaczona na pokój nawet według zapewnień producenta ... nie wystarcza. Należy pamiętać, że w przypadku piany, może wystąpić podobne zjawisko. Jedną z przyczyn tego stanu jest fakt, iż większość producentów dokonuje pomiarów objętości mieszając produkt w .... laboratorium.
Jak Państwo wiecie w laboratorium występują zupełnie inne warunki niż w rzeczywistości. Ogólnie rzecz biorąc możemy założyć, że piany z lepiej dobraną ilością katalizatorów mają bardzo zbliżone lub wręcz identyczne z założonymi warunki rozrostu.
Testowane u nas (nieco droższe pianki) uzyskiwały 9 do 10 kg na m3 przy deklarowanej przez producenta ilości 10 kg na m3. Produkty gorszej jakości na zadeklarowanych 9 kg na m3 potrzebowały aż 15 kg na m3.
Testy wyraźnie wskazywały na konieczność dokładnego doboru produktu przed natryskiem.
Zapach
Klient końcowy (szczególnie gdy ocieplamy dom) zwraca uwagę na zapach produktu. Piany są zazwyczaj również mieszaniną związków aromatycznych, które po pewnym czasie przestają pachnieć. Najlepsze produkty nie pachną po 3-4 dniach po natrysku, niektóre przetestowane przez nas dało się jeszcze wyczuć po pół roku (nie był to zapach drażniący, lecz po przełamaniu piany dało się to odczuć). Możemy jedynie założyć, że przyczyną utrzymywania się zapachu jest skład chemiczny i jak powyżej - odpowiednia ilość katalizatorów.
Wygląd
Wygląd pianki otwartokomórkowej może być problemem dla wykonawcy, jeśli nie poinformuje on klienta, że produkt w naturalny sposób jest nierówny. Jest to normalna rzecz, ale powinno się o tym poinformować klienta. Przez naturalne nierówności właściwości izolacyjne piany nie ulegają pogorszeniu, a poza tym w większości przypadków klient i tak dokonuje zabudowy piany otwartokomorowej.
Gotowa realizacja pomieszczenia mieszkalnego
Stosowane przez nas pianki systemu TornadoFoam ™ to:
- szczelność
- dźwiękochłonność
- zdrowie
- bezpieczeństwo
- trwałość
- szybkość realizacji
- brak mostków termicznych
- odporność na gryzonie, kuny, szkodniki
- higiena
- eliminacja kurzu (zmniejszenie ilości alergenów)
- eliminacja szkodliwych włókien szklanych