Piany zamkniętokomórkowe

by Poliuretan Polska
ocieplenie fundamentów

Typy piany zamkniętokomórkowej

Zamkniętokomórkowa pianka PUR to pianka o przeważającej liczbie komórek zamkniętych. Jej parametry sprawiają, że doskonale sprawdza się do ocieplania obiektów mieszkalnych, przemysłowych czy inwentarskich.

ocieplenie pianą zamkniętą

Pianka PUR zamkniętokomórkowa

Zastosowanie pianki poliuretanowej (PUR) powstaje poprzez zmieszanie poliolu i izocyjaninu. Pierwszy składnik jest żywicą, podczas gdy drugi spełnia funkcje utwardzacza. Ich zespolenie skutkuje gwałtownym przyrostem objętości powłoki, która skutecznie wypełnia wolną przestrzeń. Na ogół stosuje się dwa rodzaje pianki. Miękka zwana jest również pianką otwartokomórkową i służy głównie do ocieplania ścian oraz poddaszy. Charakteryzuje się bardzo dużą oddychalnością. Pianka PUR zamkniętokomórkowa to natomiast odmiana twarda. Wykorzystuje się ją do ocieplania tarasów, piwnic i fundamentów. W ponad 90 proc. zbudowana jest z komórek zamkniętych, czyli pęcherzyków gazu.

ocieplenie fundamentów

Właściwości zamkniętokomórkowej pianki PUR

Właściwości zamkniętokomórkowej pianki PUR Pianka PUR zamkniętokomórkowa wyróżnia się doskonałą zdolnością do hydroizolacji i termoizolacji. Wysokie parametry wytrzymałościowe sprawiają, że cechuje ją również duża odporność na uszkodzenia o charakterze mechanicznym. Wytwarzana warstwa termoizolacyjna jest sztywna i bezspoinowa. W zimie chroni budynek przed utratami ciepła, a latem zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz. Zamknięte komórki przyczyniają się także do niskiej nasiąkliwości. Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa nie wchłania wilgoci i nie traci pod jej wpływem własności termoizolacyjnych. Cechuje się także znikomą przewiewnością. Minimalizuje dzięki temu straty energii, poprzez ograniczenie powstawania pętli konwekcyjnych.

Wykorzystanie twardej pianki PUR

Pianka PUR zamkniętokomórkowa to jeden z niewielu materiałów, które z powodzeniem nadają się do posadzek na gruncie, ścian fundamentowych czy budynków inwentarskich. Prawidłowo wykonane, szczelne ocieplenie budynku przekłada się na ograniczenie emisji CO2 i obniżenie rachunków. Pianka PUR zamkniętokomórkowa z powodzeniem sprawdzi się również w formie izolacji w stropie między-kondygnacyjnym lub w podłodze na gruncie. Termoizolację kładzie się wówczas na folii polietylenowej, rozłożonej bezpośrednio na płycie betonowej. Pomiędzy ułożyć można różne instalacje, włącznie z centralnym ogrzewaniem. Pianka PUR wyróżnia się doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi na nacisk, a jej aplikacja natryskiem nie wymusza perfekcyjnie wyrównanego podłoża. Materiał ten idealnie otula instalacje i rury, jednocześnie nie pozostawiając wokół żadnych wolnych przestrzeni.

Zobacz także