Przykłady zniszczonej wełny mineralnej

by Poliuretan Polska

Dom po 10 latach - zastosowano wełnę mineralną

Dokumentacja fotograficzna wykonana po wejściu na strych domu jednorodzinnego. Dom zaledwie 10-letni. Warto zauważyć: fotograf nie dokonywał żadnych zmian (wszystkie zniszczenia są autentyczne!).

Wełna nie dotyka krokwi

Skutek: Wiatr usuwał tą drogą ciepło z pomieszczenia.

Przedstawione powyżej zdjęcia wyglądają tragicznie. Niestety nasze doświadczenie pokazuje, że bardzo wiele domów w Polsce posiada właśnie taki stan. Nie widać tego, ponieważ większość posiada zabudowaną wełnę mineralną (płyta karton gips, deskowanie, boazeria). Najczęściej, gdy mimo ogrzewania domu w zimie panują bardzo niskie temperatury właściciel podejmuje odważną decyzję o zdjęciu płyty k/g okazuje się że wełna "klapnęła" lub "zjechała" po skosie.

Warto zauważyć, że wełny z wyższej półki cenowej układane przez wykonawców również tych, nie najtańszych cechuje co ciekawe znacznie lepsza trwałość...

Zerwana folia stanowiąca element izolacji

W przedstawionym przypadku folia paroizolacyjna skruszała ze starości, na zdjęciu widać pozostałe części sznurka mocującego wełnę mineralną. Szare plamy na wełnie mineralnej to miejsca, w których do pomieszczenia przedostawał się wiatr (a więc kurz, pył i zimne powietrze).

Folia paroizolacyjna skruszała ze starości,

Folia paroizolacyjna skruszała ze starości, nastąpiło to po zaledwie 10 latach...

Na skutek skruszenia i rozpadu

Na skutek skruszenia i rozpadu sznurków mocujących całe płaty wełny odpadły z przestrzeni między krokwiami zrywając folię paroizolacyjną. Nastąpiło całkowite usunięcie warstwy ocieplającej dom. Wadą wełny jest, iż produkt ten jest zazwyczaj stosunkowo ciężki, w zależności od struktury i techniki produkcji, waha się od dwudziestu do stu osiemdziesięciu kilogramów na metr sześcienny.

Niepoprawny montaż wełny mineralnej

Niepoprawny montaż wełny mineralnej również może powodować ubytki ciepła (folia i sznurki już nie istnieją).

Zerwana wełna mineralna

Na zdjęciu uszkodzenia izolacji termicznej. Wełna mineralna - to materiał znany i powszechnie stosowany jednak mało powszechnie są znane jego wady których nie jest mało. Brak wiedzy o jej wadach wypacza często już sam projekt. Jeśli chodzi o montaż, to wełna mineralna jest mniej komfortowa ze względu na możliwość podrażnienia dróg oddechowych oraz skóry. Również jej waga powoduje, że koszty montażu są większe, niestety część klientów ze względów ekonomicznych usiłuje ułożyć wełnę samemu...

Wełna mineralna vs pianka

Wełna niestety przyciąga kuny – to ładne zwierzątko wyczesuje swoje futro właśnie w wełnie ze świerzba (choroba skóry!), dach jest również znakomitym miejscem do gniazdowania (trudno dostępny dla innych zwierząt drapieżnych, a przez to bezpieczny dla młodych). Kuna wyczesuje swoje futro codziennie w świeżym kawałku wełny. Potrafi zniszczyć połać dachu w ciągu roku, dwóch lat.

Wyciąganie ciepła z domu

Wełna wymaga kontrolowanej wentylacji to bardzo ważne zagadnienie. Powietrze swobodnie przemieszcza się przez wełnę, również niestety ciepłe powietrze! Dopiero odpowiednie zatrzymanie tego powietrza oraz minimalna infiltracja materiału zapewniająca odprowadzenie wilgoci tworzy termoizolację. Czyli wełna i uwięzione w niej powietrze stanowią dopiero izolator. Na zdjęciu - widoczny przepływ powietrza i kurzu (czarne plamy) poprzez wełnę mineralną. Powyższe rozwiązanie - po prostu nie działało prawidłowo. Na życzenie inwestora produkt usunięto i zastąpiono pianą. Według naszej wiedzy wełna prawidłowego ułożenia folii (i jej sklejenia) w celu kontrolowania wentylacji (dotychczas nie widzieliśmy takiego rozwiązania). Pozorna łatwość montażu przez każdego budowlańca przy niewłaściwym ułożeniu potęguje jej wady.

Zalety wełny mineralnej:
1. Cena materiału zwłaszcza o niskich parametrach,
2. Łatwość dostępu,
3. Łatwość montażu, Zobacz także: Technologia natryskowa

Wykonawca naprawił obiekt

Na zdjęciu: Element budynku po usunięciu wełny mineralnej i nałożeniu pianki poliuretanowej TornadoFoam ™ , warto zauważyć, że wykonawca nie uszkodził elementów stelaży płyt kartonowo-gipsowych. Będzie można zatem założyć ponownie płyty w te same miejsca bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Pokrywanie pianą w miejscach trudnodostępnych (pod stelażami) powoduje, że jej powierzchnia nie jest idealna. Nie zmienia to jednak faktu, że jest do znacznie lepszy produkt końcowy.

Poprawiona izolacja

Na zdjęciu: Element budynku po usunięciu wełny mineralnej i nałożeniu pianki poliuretanowej TornadoFoam ™ , warto zauważyć, że wykonawca nie uszkodził elementów stelaży płyt kartonowo-gipsowych. Będzie można zatem założyć ponownie płyty w te same miejsca bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Zobacz także